Modelvliegtuigen en T-shirts in de maak bij Super Sunday Science School

Oekraïense kinderen die deelnemen aan de activiteiten van ons programma Samen Sterk gaan tweewekelijks op zondag enthousiast aan de slag bij de Super Sunday Science School die wij in samenwerking met HET LAB Rotterdam organiseren. “Technische vaardigheden aanleren staat centraal”, vertelt docent Tom van Doveren. “Maar plezier, ontspanning en ontmoeting zijn minstens net zo belangrijk.”
De kinderen gaan er op zondagmiddag aan de slag met verschillende onderdelen. 3D-ontwerp en printen, modelvliegtuig bouwen, het programmeren en bouwen van een LEGO Mindstorms robot, T-shirts printen en elektronische circuits bouwen. “Twee jongens zijn ook nog bezig met een motor aangedreven kart”, vertelt Tom. “En om 16.00 uur maken ze zelf popcorn in de magnetron.”
De deelnemers zijn enthousiast en worden steeds handiger op technisch gebied. Ze leren hoe ze zelf de 3D-printer kunnen bedienen, met de lasersnijder aan de slag kunnen of het beste met de boormachine kunnen werken. “De afleiding is heel belangrijk voor deze kinderen”, stelt Tom. “Soms merk je dat het nieuws van de vorige dag in de groep leeft en we met een onprettige sfeer af te rekenen hebben.”
Uitdagende opdrachten
De waardering en het enthousiasme voor de Super Sunday Science School blijkt wel uit de reacties van de kinderen en moeders. ‘Hartelijk dank voor uw kennis, voor de creatieve, fantasierijke en uitdagende opdrachten en dat onze meest gedurfde ideeën steun krijgen’, schrijft Klim. ‘Ik kijk altijd uit naar de volgende bijeenkomst!’
‘Sinds mijn kindertijd ben ik gefascineerd door technologie en nu zijn we samen met Klim en Hans bezig met het maken van een auto’, schrijft Kiril. ‘Het is echt geweldig dat we deze kans krijgen. Ik kijk altijd uit naar zondag, de dag waarop ik mijn vrienden weer kan zien en mijn project kan voortzetten.’
Vliegtuig
Arseny: ‘Mijn vriend Timur en ik zijn bezig met het maken van een vliegtuig. Het lukt nog niet zo goed, maar tegen de zomer zal het wel lukken. Ik maak ook mijn eigen T-shirt en het ziet er perfect uit. Als ik het vliegtuig en het T-shirt af heb, ga ik iets van LEGO maken. Ik ben blij dat ik de techniekles kan bijwonen en ik bedank Tom dat hij ons nieuwe dingen heeft geleerd.’
Ouders zijn ook enthousiast: ‘Als moeder kan ik je vertellen dat Stefania altijd met een positieve houding de lessen verlaat. Ze is zo blij dat ze zich kan ontwikkelen’, en: ‘Arseny komt na elke les blij thuis. Hij is trots op wat hij maakt. Ook het ‘hart’, dat ’s avonds de kamer verlicht, vinden we erg mooi.’
Samen Sterk
De kinderen zijn heel actief en leergierig en ze helpen steeds beter met opruimen, stelt Tom. “Als HET LAB Rotterdam doet het ons goed om ze een werkzame plek te kunnen bieden. De komende tijd willen we kijken of we deze groep kunnen combineren met een groep Nederlandse kinderen. Vanuit de Oekraïense mensen wordt dit enorm gewaardeerd.”
Als Stichting Mano ontwikkelden wij vanuit ons werk in de noodopvang en begeleiding van vluchtelingen uit Oekraïne het programma Samen Sterk dat deze doelgroep sinds 2023 handvatten biedt om hun leven goed te organiseren in Rotterdam. Naast taallessen, training richting opleiding en werk en ondersteuning van mentale gezondheid richten wij ons hierbij op zinvolle dagbesteding.